Імуногістохімічні особливості хронічних гастродуоденітів у дітей із дисплазією сполучної тканини
DOI:
https://doi.org/10.14739/2310-1237.2017.3.118734Ключові слова:
діти, дисплазія сполучної тканини, гастродуоденіт, глікозаміноглікани, колаген IV типАнотація
Особливості перебігу хронічних гастродуоденітів (ХГД), що асоційовані з дисплазією сполучної тканини (ДСТ), необхідно враховувати при прогнозуванні перебігу хвороби та визначенні тактики терапії. Важливе значення має оцінювання гістохімічних та імуногістохімічних змін СО шлунку та дванадцятипалої кишки (ДПК), як-от експресії колагену IV типу, що дає змогу здійснити точнішу діагностику ХГД, визначити прогноз і скорегувати терапію.
Мета роботи – визначити гістохімічні та імуногістохімічні особливості СО шлунка та ДПК при ХГД у дітей із ДСТ.
Матеріали та методи. У 63 дітей із ХГД проведені гістологічні, гістохімічні та імуногістохімічні дослідження біоптатів шлунка та ДПК. Оцінено рівень експресії Collagen Typ IV (Ab-3), (Thermo Scientific) непрямим стрептавідин-пероксидазним методом і вміст глікозаміногліканів (ГАГ) за допомогою PAS-реакції.
Результати. У більшості пацієнтів без ознак ДСТ спостерігали виразне PAS-позитивне забарвлення в епітелії, OR = 7,0 (CI 1,14–42,971), а діти, в яких ХГД перебігає на тлі ДСТ, у87,5 % демонструють її зниження або відсутність. Найбільша частота дітей із PAS-негативною реакцією встановлена у групах із вираженими проявами ДСТ. У дітей із поєднаною патологією інтенсивність експресії колагену IV типу у БМ поверхневого епітелію та епітелію залоз перевищує показник у дітей без ознак дисплазії в 1,72 раза (р = 0,003), а щодо розповсюдженості – в 1,6 раза (р = 0,009).
Висновки. Найбільша кількість дітей із PAS-негативною реакцією встановлена в групах із вираженими проявами ДСТ, що визначає порушення слиноутворення, зниження муцинів і мукоїдів, зміни фізико-хімічних властивостей слизу з формуванням слизової дистрофії, що в умовах зниження регенерації епітелію призводить до її атрофії. При ХГД у дітей із ДСТ експресія колагену IV типу у БМ поверхневого епітелію та епітелію залоз перевищує показник у дітей без ознак дисплазії – в 1,72 раза, а щодо розповсюдженості – в 1,6 раза, що визначає порушення будови епітеліальних, судинних БМ і стає однією з головних причин прогресування фіброзу.
Посилання
Pirs, E´. (1962) Gistokhimiya teoreticheskaya i prikladnaya [Theoretical and applied histochemistry]. Moscow: Izdatel´stvo inostrannoj literatury. [in Russian].
Calabro, N. E., Kristofik, N. J., & Kyriakides, T. R. (2014) Thrombospondin-2 and extracellular matrix assembly. Biochim. Biophys. Acta., 1840, 2396–2402. doi: 10.1016/j.bbagen.2014.01.013
Zavyalova, O. V., Spivakovskiy, Y. M., Zakharova, N. B., Chernenkov, Y. V., & Zlobina, O. V. (2014). Angiogenez i vaskuloe´ndotel´ial´nyj faktor rosta, rol´ v patologii zheludochno-kishechnogo tracta [Angiogenesis and vascular endothelial growth factor, role in the pathology of the gastrointestinal tract]. E'ksperimental'naya i klinicheskaya gastroe'nterologiya, 110(10), 77–82. [in Russian].
Nesterenko, Z. V. (2016). Sovremennye aspekty diagnostiki zabolevanij zheludochno-kishechnogo trakta u detej s displaziej soedenitel'noj tkani [Modern aspects of diagnosis gastrointestinal disease in children with manifestations of connective tissue dysplasia]. Terra medica, 3, 19–23. [in Russian].
Abbakumova, L. N. (2006). Klinicheskie formy displazii soedinitel'noj tkani u detej [Displaziia soedinitelnoi tkani u detei]. Saint Petersburg. [in Russian].
Bobrova, V. I. (2014) Osoblyvosti tsytoprotektornoi funktsii slyzovoi obolonky shlunka v ditei pry khronichnomu hastroduodeniti [The features of cytoprotective function in children gastric mucosa with chronic gastroduodenitis]. Perinatologiya i pediatriya 3, 55–59. [in Ukrainian].
Glanz, S. (1998) Mediko-biologicheskaya statistika [Medical and biological statistics]. Moscow: Praktika [in Russian].
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.

- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).